Anasayfa Duvarmatik Duvarmatik Raporu


Ses, Titreşim ve Darbe İzolasyonuSes iletimini ve darbeye dayalı gürültüyü (Impact Noise) azaltmak, projelerde konforlu ve sessiz mahaller oluşturmak için Acrefine Yüzer Oda çözümleri kullanılabilir.Günümüzde birçok bina kalabalık caddelere, tren veya metro güzergahlarına çok yakın inşa ediliyor. Yaşam alanlarında belirli bir konfor seviyesine ulaşmak için bu çevre şartları nedeniyle oluşan gürültü ve titreşimi azaltmak gerekir. İş alanları düşünüldüğünde ise oteller, konutlar, ofisler, stüdyolar, tiyatrolar gibi mahallerde Gürültü Kriteri (Noise Criterion) derecesini en düşük seviyelere indirgemek ve titreşimi yok etmek için yüzer oda sistemleri kullanılmalı.1. Ses İzolasyonu
Yüzer oda sistemleri genel olarak yüksek katlı binalardaki makine odasında bulunan cihazlardan çıkan sesi gidermek için kullanılıyor. Bu sistem ayrıca uçak ve cadde gürültüsü için de koruma sağlıyor. Bu tip uygulamalarda hava tarafından iletilen sesin yalıtımı birincil öncelik ve kauçuk izolatörler ilk tercih durumunda. Yüzer odanın frekansı bir ekipmanın titreşim yalıtımı için yeterli şartları tek baş ına sağlayamayacak kadar yüksek olduğundan, sistemin tek işlevi hava ile iletilen sesi yalıtmak. Yüzer odadaki ekipmanların titreşim yalıtımı ise ayrıca kullanılacak uygun izolatörler ile yapılmalı.2. Titreşim İzolasyonu
Yüzer döşeme ve/veya tavanları destekleyen izolatörün frekansı genellikle bir mimar veya akustik danışman tarafından giriş frekansına bağlı olarak belirleniyor. Acrefine kauçuk izolatörler 30 Hz üzeri titreşimler için ideal. Titreşim genliğinin yüksek olduğu veya frekansın 20 Hz‘den düşük olduğu ortamlarda en doğru çözüm, çelik yaylı izolatörlerin kullanılması. Spor salonları, restoran mutfakları gibi şiddetli darbelerin olacağı düşünülen yerlerde de yaylı izolatör kullanılması gerekiyor.

3. Darbe İzolasyonu
Darbe izolasyonu genel olarak ticari mutfaklar, spor salonları veya bowling salonları gibi mahallerde uygulanıyor. Nesnelerin düşmesi, birbirlerine çarpması gibi etkenlerden dolayı bu gibi mahallerde gürültü meydana geliyor. Kauçuk izolatörler ve yaylı izolatörler darbe izolasyonunun sağlanmasında oldukça etkinler. Çelik yaylı izolatörler spor salonları gibi mahallerde, ağırlıkların zemine düşmesi, salon içerisindeki koşma, sıçrama, topların zemin üzerinde sekmesi gibi etkilerin oluşturduğu gürültü ve darbeler ile baş a çıkılmasında yüksek performans sağlıyorlar.

Deprem Koruması
Ses ve titreşim yalıtımı konularını ele alırken unutulmaması gereken çok önemli bir husus da tesisatlar ve benzeri yapısal olmayan elemanların deprem koruması. Bu konuda bir uzmanlık firması olan İngiliz Acrefine Engineering, hizmetlerini Ulus Yapı bünyesinde sunuyor.